Edirne Kent Belleği Müzesi

Edirne Belediyesi, kenti taçlandıracak bir projesini daha Edirne halkı ile buluşturmak için gün sayıyor. Belediye tarafından kurulma çalışmaları devam eden, "Edirne Kent Belleği Müzesi'nde son etaba girildi. Belediye Başkanı Recep Gürkan, göreve geldiklerinde söz verdikleri müzenin kısa süre sonra hizmete alınacağını, çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Edirne Kent Belleği Müzesi

Edirne Belediyesi, kenti taçlandıracak bir projesini daha Edirne halkı ile buluşturmak için gün sayıyor. Belediye tarafından kurulma çalışmaları devam eden, "Edirne Kent Belleği Müzesi'nde son etaba girildi. Belediye Başkanı Recep Gürkan, göreve geldiklerinde söz verdikleri müzenin kısa süre sonra hizmete alınacağını, çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Edirne Kent Belleği Müzesi
04 Mart 2017 - 15:39

Trakya Kalkınma Ajansı'nın 2015 yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında, Edirne Belediyesinin hazırladığı, "Tarihi Değerleri ile Yaşayan ve Yaşatılan Trakya" isimli proje başarılı bulunarak, Belediyeye ait Hafızağa Konağı'nın, "Edirne Kent Belleği Müzesi" olarak düzenlenmesi için çalışmalar başlatılmıştı. Bodrum dahil 3 katlı Hafızağa Konağı'nda başlatılan çalışmalarda son aşamaya gelindi.

"Kentin kültürel kimliğine yakışır müze"

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, göreve geldiklerinde Edirne halkına verdikleri kent müzesi sözünü hayata geçirecekleri için gurur duyduklarını söyledi. Osmanlı'ya başkentlik yapmış bir kentte Kent Müzesi olmamasının büyük bir eksiklik olduğunu, bu amaçla açık hava müzesi konumundaki Başkent Edirne'ye "Kent Belleği Müzesi"ni kazandırmak için harekete geçtiklerini belirten Gürkan, 2015 yılında Trakya Kalkınma Ajansı'na, "Tarihi Değerleri ile Yaşayan ve Yaşatılan Trakya" isimli projeyi sunduklarını ifade etti. Gürkan, "Müzede Edirne kentinin kuruluşundan bugüne kadar tarihi, coğrafi, kültürel, sosyal, ekonomik, ticari ve turistik yapısına ilişkin gelişimi ve bu gelişim süreci içinde önem arz eden şahıslar, olaylar ve kentin kırılma dönemlerine ilişkin araştırmalar ve bu araştırmalar yoluyla tüm sergi ve sunum alanlarında yer alacak bilgi ve belgeler ile görsel objeler, eserler ve envanterler yer alacak. Edirne Kent Tarihi'nin ve kültürel birikiminin, bilgilendirme panoları, belge, obje ve dijital sunumlar ile desteklenerek aktarılacağı ve Edirnelileri kendi değerleriyle yeniden buluşturacak projemiz tamamlandığında, şehrimiz kültürel kimliğine yaraşır bir müze kazanacak" dedi.

"Geçmişteki izler bugüne taşınacak"

Edirne Belediye Başkanlığı Edirne Kent Belleği Müzesinin Edirne halkının ortak değeri olacağını kaydeden Belediye Başkanı Gürkan, bu amaçla müzede sergilenmek üzere vatandaşlardan da gönüllü destek istediklerini belirtti. Edirne halkına seslenen Gürkan, "Edirne'ye kentin geçmişteki izlerini bugünlere taşıyan bir müze kazandırıyoruz. Kısa bir süre sonra Edirne Kent Belleği Müzesi'ni hizmete alacağız. Müzede Edirne'de ilk çağlardan başlayarak, Traklar, Odrisler, Doğum Roma İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu'nun tümünü kronolojik sırayla yer vermeye çalıştık. Edirne'nin öne çıkan unsurlarını da değerlendirdik; gastronomi, matbaa, Fatih Sultan Mehmet ve Cumhuriyet Dönemi'nde yapılanları bilgi, belge, fotoğraf, video ve maketlerle müzemizi donatıyoruz. Ancak burada halkımızın da desteğini istiyoruz.

Kent Belleği Müzesi koleksiyonuna kazandırmak amacıyla gönüllü olarak aile yadigarı eşyaları, belge ve fotoğraf gibi materyalleri hibe etmek isteyen vatandaşlarımızdan destek bekliyoruz. Ben bu müzenin, "Belediye-Vatandaş" işbirliğinin en önemli göstergesi olacağına inanıyorum. Onlardan bize emanet edilen ve kentimizin tarihini yaşatan her türlü materyal müzemizde sergilenecek. Bu sayede müzemiz tarihimizi daha zengin olarak yansıtacak" şeklinde konuştu.

Edirne ile ilgili tüm bilgi, belge ve dokümanlar dijital platformda yer alacak

Müzeye katkı yapmak isteyenlerin Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğüne ulaşmaları gerektiğini kaydeden Gürkan, bu materyallerin tutanakla teslim alındıktan sonra müzenin demirbaş kayıtlarına gireceğini belirtti. Gürkan ayrıca müze ile ilgili bir WEB sitesinin hazırlandığını bu sitede, müze koleksiyonu ile Edirne ile ilgili tüm bilgi, belge ve dokümanların dijital olarak yer alacağını ifade etti. Gürkan, vatandaşların materyallerini, elektronik ortamdan da kuracakları sistem ile aktarabileceklerini, müzenin soyağacında yer alabileceklerini ifade etti.

Dev projede sona doğru

Dev projede sona doğru

YORUMLAR

  • 0 Yorum