Tek tedavisi İstanbul'dan taşınmak
Ayhan  KARABAYOĞLU

Ayhan KARABAYOĞLU

Tek tedavisi İstanbul'dan taşınmak

13 Mart 2018 - 17:04

Bir uberdir gidiyor. Bu Uber örgütü virüs gibi yayılıyor ve kimseler çare bulamıyor çünkü tüketicide bir karşılığı var. Ucuz mu desen çok da ucuz değil. Yeniliğe direnen taksiciler kendilerini yenilemezlerse uberin arkasından benzerleri de gelecektir.  Olev, Careem, Yolo ve diğerleride Uber’le rekabet etmeye yakında başlayacaklar.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise kendi kurduğu “İTaksi” ile bir faaliyet başlattı fakat tüketiciden karşılık görmedi desek yeridir. Vatandaşın mecburiyetten sarı taksilere bindiğini  anlamamak için deli olmak lazım. Taksilerde hijyen yok düzeyinde, kabalık derseniz dünyada ilk  beşteyiz.

 

Taksicilerin gösterdiği  tekmeli yumruklu silahlı bıçaklı protestolar sarı taksiye binenleri iyice ürküttü. İstanbul’da taksilerin %10 u standartlara uyuyor  gerisi ise almış başını gidiyor. Denetleme yok, intizam yok, vatandaş çare peşinde.

 

20 milyonluk İstanbul’da Yeşilköy Havalimanı’nda “İBB metro” gece yarısında seferlerini durduruyor. Zaten uçaklar çoğunlukla gece iniyor. Gece 12 ‘den sonra taksi mecburiyeti doğuyor. Bari saat başı bir sefer yap, bütün istasyonlarda durma , yenibosna, merter, aksarayda dur, bi çözüm üret, doneleri , parametreleri araştır, talepleri gözden geçir, anket yap. Vatandaşın beklentileri neler araştır. Sırf seçim anketi yapmakla olmaz ki bu işler.

 

Ulaşımda keşmekeş var, Uber  THY ile anlaşma yapmış, carrefoursa uberle anlaşma yapmış, bi yandan ceza kesiliyor. Durum şu, uber gitse muber gelir, keşmekeş çözülmezse ardı arkası kesilmez. Çözümüde yasaklamayla değil, ticari çözümle gelir. Daha korsanın tanımı bile tam manasıyla yapılmış değil. Bir acenteci dostumuzun aracına park halindeyken 2700 tl para cezası kesildi. Korsan taşımacılık yapıyor diye. Türsab üyesi, d2 belgesi ve bütün belgeleri var. Ortada turist müşteride yok komik olan. Kabahatler kanununa göre kesilen 2700 lira cezaya haklı olsanız dahi itiraz hakkınız yok. Çünkü kanuna göre 3000 TL ve altı cezalar rakam olarak vahim nitelik taşımadığı için ikincil yargılama yolu, kanun yolu  kapalı. Netice itiraz hakkı yok, çünkü 3000 tl mühim bir para değilmiş. El netice Veladdallin amin.

 

İstanbul ulaşım sorununun , belediye otobüsü almakla, metro hattı döşemekle düzeleceğine inanmıyorum çünkü metro hattı döşenmeden hattın  yapılacağı yer hakkında bilgi sahibi olanlar ordan arsa bina kapıp, hat daha gelmeden veya geliyorken paldır güldür yıkıp daha büyük binalar, konutlar ve ofis blokları dikiyorlar.

 

Bir istikamette 3 şerit gidiş 3 şerit geliş yol yapılacaksa onunda etrafına 30 katlı binalar dikilmeye başlanıyor rantçılar tarafından.

 

Hülasa ulaşım kolaylaşsın diye yol daha yapılmadan,  inşaat rantı yol güzergâhının trafiğini bloke edecek adımları atmış oluyor.

 

Şirinevler, Merter  E5 trafiği ise artık tıp fakültelerine konu olacak. Hastalığın adı nedir sayın doktor denince el cevap  –Kardeşiniz E5 trafiğine bağlı gelişen sendroma yakalanmış, o yüzden evde cam çerçeve bardak tabak bırakmamış kırmış geçirmiş , tedavisi yok tek tedavisi İstanbul’dan taşınmak

YORUMLAR

  • 0 Yorum